Trening Umiejętności Społecznych – TUS dla dzieci i młodzieży to zajęcia, które rozwijają relacje, emocje, koncentrację uwagi, umiejętności społeczne w szkole i w domu, umiejętności życiowe, podnoszą poczucie wartości, rozwijają odwagę, ćwiczą umiejętność dostosowywania się do zasad.
Dla kogo Trening Umiejętności Społecznych?
Trening Umiejętności Społecznych jest pomocny w kryzysach rówieśniczych, rodzinnych, w problemach z kontrolą emocji i zachowań u dziecka, trudnościach ze skupieniem uwagi, pamięcią, w sytuacji niskiego poczucia wartości u dziecka, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami, a także w zaburzeniach psychosomatycznych i nerwicowych.
Zajęcia kierowane są do dzieci:
- mających trudności w funkcjonowaniu w sferze społecznej, w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z rówieśnikami i dorosłymi,
- nieśmiałych, wycofanych,
- z trudnościami w sferze emocjonalnej,
- mających trudność z przestrzeganiem zasad,
- dzieci z Zespołem Aspergera, ADHD.
Na czym polega Trening Umiejętności Społecznych?
Terapia TUS to zajęcia w kilkuosobowych, dopasowanych wiekowo grupach. Zajęcia są oparte na procesie, stałości i więzi. Na zajęciach dzieci nabywają oraz rozwijają umiejętności społeczne i życiowe:
- komunikacji – słuchania oraz wypowiadania się,
- współpracy w grupie,
- przełamywanie własnych oporów,
- odmawiania, nie ulegania presji grupy,
- rozpoznawania, rozumienia emocji,
- wyrażania własnych potrzeb, emocji w sposób akceptowalny społecznie,
- radzenia sobie z przeżywaniem złości i jej wyrażaniem,
- konstruktywnego redukowania napięcia i stresu,
- łączenia konsekwencji zachowania z określonym zachowaniem,
- zauważania pozytywnych cech własnych i innych.
Nowe umiejętności ćwiczymy poprzez doświadczanie sytuacji społecznych w małej grupie dzieci, w bezpiecznych warunkach, pod opieką certyfikowanego trenera TUS.
Do wieku dzieci młodszych dopasowywany jest specjalny program z adekwatną metodyką pracy. Wykorzystujemy w tych grupach więcej form zabawowych, edukacyjno – rozwojowych oraz twórczości własnej.
Cele zajęć
Jednym z głównych celów zajęć jest zainspirowanie dzieci w taki sposób, by jak najlepiej potrafiły się rozwijać oraz nauczyły się aktywnie uczestniczyć w grupie rówieśniczej, a później społecznej. Trening Umiejętności Społecznych pozwala na przeżycie pozytywnych doświadczeń w grupie rówieśniczej. Zajęcia TUS mają na celu zwiększenie samodzielności, wzmocnienie poczucia własnej wartości oraz sprawczości. Wspomagają rozwijanie adekwatnych zachowań społecznych. Zajęcia wspierają rodziców w procesie wychowawczym.
Organizacja zajęć TUS w Zespołach Psychologiczno-Terapeutycznych
Treningi Umiejętności Społecznych w naszych ośrodkach odbywają się w grupie od 6 do 8 uczestników. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 75 min. Grupy są prowadzone przez jednego lub dwóch trenerów (w zależności od ośrodka).
Dołączenie dziecka do grupy poprzedza konsultacja z Rodzicem i dzieckiem. Konsultacje są bezpłatne.
Cena: 75 zł za zajęcia (75 min).
Zapisy na zajęcia trwają przez cały rok.