Forma pomocy psychoterapeutycznej poprzez terapię analityczną grupową, opiera się na założeniu, że człowiek zawsze jest częścią jakiejś grupy społecznej i w grupie może efektywnie uzyskać zmiany. Dlatego też może siebie poznać, zrozumieć poprzez relacje z innymi ludźmi, relacje w grupie terapeutycznej.
Ogólnym celem terapii grupowej analitycznej jest doprowadzenie do takiej zmiany w zachowaniach i postawach pacjentów, które pozwalają na korzystniejsze dla nich kontakty z innymi ludźmi i łatwiejsze rozwiązywanie trudności w życiu.
Przykładowo skorzystać z terapii grupowej mogą osoby, które mają objawy z obszarów: nerwicowych, lękowych, depresyjnych, psychosomatycznych, w kontaktach z innymi ludźmi, a objawy te są utrudnieniem w życiu.
Psychoterapia odbywa się w stałym dniu tygodnia, o stałej godzinie, w małych grupach do 8 pacjentów, sesja trwa 1,5h. Ważna jest regularność i punktualność w uczestniczeniu.
Tak jak na każdej psychoterapii obowiązuje poufność, a uczestnicy grupy nie znają siebie nawzajem z sytuacji życiowych.
Można starać się aby jak najwięcej dowiedzieć się o sobie, otworzyć na innych, słuchać innych. W czasie sesji mówi się to co przychodzi aktualnie na myśl, o sobie, swoich sytuacjach, dzieli się swoimi wrażeniami, skojarzeniami, myślami, fantazjami, przeżyciami, uczuciami (w tym jakie pojawiają się w czasie terapii). Można się dzielić również snami. Każdy sam decyduje o tym ile powie w danym momencie. Im bardziej jest się zaangażowanym tym większa możliwość skorzystania z terapii. Ważna jest szczerość i prawdomówność. Terapia grupowa to sposób nauczenia się wiele od innych.
Warto rozmawiać o tym, co dzieje się między członkami grupy a także między osobami z grupy a prowadzącym.
Terapia nie polega na dawaniu gotowych rozwiązań ale na ich poszukiwaniu w sobie.
Do grupy mogą dołączać nowe osoby.
Metoda psychoterapii: analityczna grupowa. Sesje terapeutyczne odbywają się raz w tygodniu, w stałym dniu, po 1,5 godziny. Przerwy w spotkaniach: 4 spotkania (miesiąc) w wakacje, 1 spotkanie w czasie ferii zimowych, między świętami a nowym rokiem, między świętami majowymi, oraz w dni świąteczne jeśli wypadają w danym dniu tygodnia.
Przed rozpoczęciem udziału w psychoterapii grupowej odbywają się konsultacje z psychoterapeutą. O udziale w terapii grupowej podejmowana jest decyzja razem z terapeutą.